GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE ÖZAYDIN
Türkiye'nin belki de en eski aile şirketi kabul edilebilecek olan kuruluşumuz 1700'lü yılların başında zeytiyağı, zeytin, incir ve palamut ticareti ile iştigal etmekteydi. Elimizdeki o dönemin Osmanlı maliyesine tekabül eden bakanlığına verilmiş gelir beyannamelerinde bu belirtilmektedir.

Zeytinyağı o dönemlerde dünyanın en büyük ticaret mallarındandır. Deve sırtlarında HAVRAN'daki fabrikamızdan AKÇAY'daki limana oradan da İTALYA, SELANİK , İSTANBUL, SİNOP yoğunlukta olmak üzere birçok limana sevkiyat yapıldığı ve dışarıya ihraç edildiği Osmanlıca yazılmış belgelerle elimizde mevcuttur.

Cumhuriyet döneminde ise birçok alınmış ödüller ve değerli başarılarla dolu bir geçmişimiz, bir Zeytin, Zeytinyağı ve Ticaret müzesi gibidir. Kuruluşumuz, Cumhuriyet döneminde Edremit Ticaret Odası'nın 225 nolu kayıtlı firmasıdır. Bu kayıt yaklaşık 1928 yılına tekabül etmektedir. Bu belgenin aslı bizler tarafından itinayla saklanmaktadır.

Yine Cumhuriyet'in kurulduğu o günlerde 1923'de Lozan Konferansı'nın devam ettiği günlerde, ATATÜRK konağımızı ve işyerimizi ziyaret ederek bizleri onurlandırmıştır. Üretilen zeytinyağı da 1. İktisad Kongresi'nde kalite ödülüyle onurlandırılmıştır.

KUTSAL ZEYTİN AĞACI Efsanesi'ni bir kez de bizden dinleyin..

 

Copyright © Özaydın Zeytin ve Yağ San. Ltd. Şti. 2010 - 2011
Sitemiz en iyi 1280x768 çözünürlükte ve Internet Explorer 5+ ile gezilir!

Designed by